حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

شنبه, ۱۲ اسفند , ۱۴۰۲ ساعت تعداد کل نوشته ها : 38 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 11 تعداد دیدگاهها : 4×
تشکیل دوره‌های آموزشی خمس و زکات در سال تحصیلی ۱۴۰۳-۱۴۰۲
۱۸ شهریور ۱۴۰۲ - ۲۳:۰۴
بازدید 491
12

بسمه تعالی اطلاعیه دفتر مرکزی مؤسسه غدیرشناسی **************** ۱- فلسفه خمس و زکات                                  ۲- خمس و زکات در آیات و روایات    ۳- منابع هفتگانه خمس                  ۴- آثار و برکات خمس و زکات ۵ – عواقب عدم پرداخت خمس و زکات                ۶ – مؤونه و درآمد                         ۷ – محاسبه خمس                        ۸ […]

پ
پ

بسمه تعالی

اطلاعیه دفتر مرکزی مؤسسه غدیرشناسی

 • شماره اطلاعیه:۱۰۲۵
 • تاریخ صدور:۲۰/۰۶/۱۴۰۲
 • صادرکننده اطلاعیه:واحد وجوهات شرعیه
 • موضوع اطلاعیه:تشکیل دوره‌های آموزشی خمس و زکات (تربیت‌مدرس –  عمومی) در سال تحصیلی ۱۴۰۳-۱۴۰۲
 • دانلود PDF

****************

 1. تشکیل دوره تربیت مدرس خمس و زکات:با توجه به اهمیت طهارت و تزکیه در اقتصاد زندگی و به موجب آیات و روایات مربوط به حقوق اقتصادی اسلام و ضرورت فراهم آوردن زمینه‌های برکت‌افزائی در اموال آحاد جامعه اسلامی، و با توجه به رسالت مؤسسه غدیرشناسی مبنی بر ترویج معارف دینی و آموزه‌های مکتب اهل‌بیت علیهم‌السلامدفترمرکزی مؤسسهاقدام به تشکیل دوره‌ تربیت‌مدرسخمس و زکاتبرای اساتید می‌نماید.
 2. مدت دوره  تربیت مدرس و سرفصل‌های آن:دوره تربیت‌مدرسخمس و زکات در سال تحصیلی ۱۴۰۳ – ۱۴۰۲به صورت مجازی‌آنلاین در ۲۴ جلسه ۶۰ دقیقه‌ای برگزار می‌شود کهبرخی از سرفصل‌های این دوره به شرح زیر است:

۱- فلسفه خمس و زکات                                 

۲- خمس و زکات در آیات و روایات   

۳- منابع هفتگانه خمس                 

۴- آثار و برکات خمس و زکات

۵ – عواقب عدم پرداخت خمس و زکات               

۶ – مؤونه و درآمد                        

۷ – محاسبه خمس                       

۸ -اختلافات فقهیدر خمس و زکات

۹-  اقسام زکات                                           

۱۰- نصاب‌های زکات                     

۱۱- پاسخ به شبهات     

 • معرفی استاد از سوی پایگاه و شرط تحصیلی برای ثبت نام:هر پایگاه غدیرشناسی می‌تواند اقدام به معرفی حداکثر ۶ استاد {۳ استادآقا و۳ استادخانم}برای شرکت در این دوره بنماید. کلیه اساتید معرفی‌شده از سوی پایگاه‌های غدیرشناسی کشور لازم است دارای تحصیلات حوزوی باشند.
 • ارجاع همه اساتید کشور به پایگاه‌های غدیرشناسی:آن عده از اساتید بزرگواری که سابقه تدریس در هیچیک از پایگاه‌های غدیرشناسی کشور را ندارند، می‌توانند تمایل خود برای شرکت در این دوره را به یکی از پایگاه‌های غدیرشناسی شهر یا استان محل سکونت خود اعلام نموده و از طریق آن پایگاه، به دفترمرکزی مؤسسه معرفی شوند. این اساتید می‌توانند برای دریافت اطلاعات پایگاه‌ها، کلمه پایگاه را به سامانه پیامکی ۳۰۰۰۱۹۰۴ ارسال کنند.
 • آزمون‌های میان دوره و پایان دوره:دوره تربیت مدرس خمس و زکات دارای آزمون میان‌دوره(کتبی) و پایان‌دوره(کتبی و شفاهی) می‌باشد که شرکت در آن برای همه رایگان است(هم برای اعضای باشگاه غدیر، هم برایافراد آزاد). چگونگی برگزاری این آزمون‌ها متعاقباً اعلام خواهدشد.
 • هزینه شرکت در دوره تربیت مدرس:شرکت در این دوره آنلاین برای اعضای باشگاه غدیر (حتی اعضای عادی و اعضای مهمان)رایگان است، لکن افرادی که عضو باشگاه نیستند، مشمول پرداخت شهریه به میزان ۱۶۸٫۴۰۰ تومان (برای ۲۴جلسه) خواهند بود.
 • نحوه عضویت در باشگاه غدیر:اساتید می‌توانند برای عضویت در باشگاه غدیر، کلمه باشگاه را به سامانه فوق ارسال کنند و سپس حق عضویت سالانه این باشگاه را پرداخت نمایند تا علاوه بر رایگان شدن هزینه این دوره، از دیگر مزایای باشگاه غدیر نیز بهره‌مند شوند.
 • حق عضویت سالانه باشگاه:حق‌عضویت سالانه باشگاه غدیر برای افرادی که از اول مهر ۱۴۰۲به بعد، عضو باشگاه می‌شوند۲۲۰ هزارتومان است.
 • حد نصاب دوره تربیت مدرس:حد نصاب لازم برای تشکیل هریک از دوره‌های تربیت‌مدرس خمس و زکات (دوره آنلاین)۸۰ نفر است.
 • استاد دوره و زمان برگزاری:دوره‌های تربیت ‌مدرس خمس و زکات در ۲ دوره با تدریس استاد غضنفری خوانساری به شرح زیر تشکیل خواهدشد:
 • دوره ۲۹۱۱– هر هفته، روزهای شنبه و دوشنبه و چهارشنبه ساعت ۱۴ تا ۱۵(۳ جلسه در هفته به مدت ۸ تا ۹ هفته)
 • دوره ۲۹۱۲– هر هفته، روزهای شنبه و دوشنبه و چهارشنبه ساعت ۱۶ تا ۱۷(۳ جلسه در هفته به مدت ۸ تا ۹ هفته)

لازم به ذکر است که شروع هریک از ۲ دوره بالا از زمانی خواهد بود که ثبت‌نام‌کنندگان در آن دوره به حدنصاب ۸۰ نفر برسد.

 1. پاسخگوئی تلفنی واحد وجوهات شرعیه:ساعت پاسخگوئی تلفنی واحد وجوهات شرعیه به سؤالات غدیرپژوهان و دیگر اعضای مؤسسه و شماره تماس با این واحد به شرح زیر است: روزهای یکشنبه، دوشنبه، سه‌شنبه، چهارشنبه (۴ روز در هفته)  از ساعت ۹ صبح تا ۱۲   شماره تماس:  66989705 – 021   
 2. صدور مجوز تدریس:واحد وجوهات شرعیه(مستقر در دفترمرکزی مؤسسه غدیرشناسی)پس از موفقیت افراد شرکت‌کننده در آزمون‌های میان‌دوره و پایان‌دوره، برای آنان اقدام به صدور گواهی پایان دوره می‌نماید. این گواهیبه منزله مجوز تدریسدر موضوع خمس و زکات است.
 3. هزینه صدور مجوز ویژه:هر مجوز تدریس که با مهر زنده مؤسسه (مهربرجسته) صادر شود، هزینه‌ای معادل ۵۲۵ هزارتومان دارد، لکن برای اعضای فعال باشگاه غدیر (که حداقل یک عضو فعال دیگر را هم به باشگاه غدیر معرفی کرده باشند)با ۷۰% تخفیف محاسبه می‌شود (قابل پرداخت ۱۵۷٫۵۰۰ تومان)

هزینه صدور مجوز عادی:صدور مجوز تدریس که به صورتاینترنتی(همراه با بارکد اعتبارسنجی)صادر شود ۳۱۵ هزارتومان هزینه دارد، لکن برای اعضای فعال باشگاه غدیر (باهمان تعریف ذکرشده در بند فوق)رایگان است.

 1. تشکیل دوره آموزش عمومی خمس و زکات در پایگاه‌های غدیرشناسی:پایگاه‌های غدیرشناسی می‌توانند با استفاده از اساتیدی که با گذراندن دوره تربیت‌مدرس فوق، دارای مجوز تدریس دوره خمس و زکات باشند، نسبت به تشکیل دوره آموزش عمومی خمس و زکات(حضوری یا مجازی)برای غدیرپژوهانپایگاه خود اقدام نمایند.بدیهی است واحد آموزش مؤسسه فقط به پایگاه‌هایی در موضوع خمس و زکات مجوز برگزاری می‌دهد که اساتید آن دارای مجوز تدریس از سوی واحد وجوهات شرعیهباشند.
 2. امکان برگزاری دوره عمومی خمس و زکات به ۳صورت (فشرده نیمه فشرده عادی):دوره‌های عمومی خمس و زکات در پایگاه‌های غدیرشناسی می‌تواند به صورت فشرده (۸ جلسه) یا نیمه‌فشرده (۱۶ جلسه)یا عادی (۲۴ جلسه) برگزار ‌شود. بدیهی است هرچه تعداد جلسات دوره عمومی بیشتر باشد، نتیجه مطلوب‌تری برای اعضای دوره خواهد داشت.
 3. شهریه دوره عمومی:جلسات حضوری دوره عمومی خمس و زکاتدر پایگاه‌های غدیرشناسی رایگان است، لکن جلسات مجازی آن(همچون سایر دوره‌های آموزشی)صرفاًبرای اعضای باشگاه غدیر رایگان است و برای افراد غیر عضو باشگاه، مشمول پرداخت شهریه به شرح زیر خواهد بود:
 4. دوره فشرده (۸ جلسه‌ای) :                             56.400 تومان
 5. دوره نیمه‌فشرده (۱۶ جلسه‌ای) :                      112.400 تومان
 6. دوره عادی (۲۴ جلسه‌ای) :                             168.400 تومان
 7. پرداخت حق التدریس اساتید دوره عمومی:پرداخت حق‌التدریس اساتید دوره‌های عمومی خمس و زکات(همچون سایر دوره‌های آموزشی برگزارشده از سوی پایگاه‌های غدیرشناسی)برعهده دفترمرکزی مؤسسه است که براساس تفاهم‌نامه اولیه- که با هریک از اساتید در هر سال تحصیلیمنعقد می‌گردد- محاسبه و پرداخت خواهدشد.
 8. تشکیل جلسات رایگان مشاوره:اساتیدِ دارای مجوز تدریس دوره خمس و زکات می‌توانند با غدیرپژوهان آن پایگاه، به صورت فردی یا در گروه‌های چندنفریاقدام به تشکیل جلسات رایگان مشاوره (در محل پایگاه غدیرشناسی)نمایند و آنان را نسبت به انجام وظائفشرعی خود راهنمائی کنند.
 9. رعایت یک نکته مهم در جلسات مشاوره:اگرچه ترجیحاً مطلوب است ارائه مشاوره خمس و زکاتبهخانم‌ها برعهده استاد خانم وارائه مشاوره بهآقایان برعهده استاد آقاقرار داده شود، لکن چنانچه اجرای این بند در موارد خاص (به تشخیص مدیر پایگاه) امکان‌پذیر نباشد، رعایت آن الزامی نیست.
 10. پرداخت حق مشاوره به استاد مشاور:چنانچه اساتیدِدارای مجوز تدریس، اقدام به تشکیل جلسات مشاوره خمس و زکات نموده و مستنداتهر جلسهمشاوره را برطبق آئین‌نامه مربوطه به واحد وجوهات شرعیه ارائه نمایند، دفترمرکزیبرای استاد مشاور،اقدام بهپرداخت حق‌مشاورهخواهد نمود. مبلغ حق مشاوره مشابه مبلغ حق‌التدریس اساتید است و مدت هر جلسه مشاوره نباید بیشتر از ۲۰ دقیقه باشد.
 11. رایگان بودن جلسات مشاوره:جلسات مشاوره خمس و زکات رایگان است و مشاوره‌گیرندگان، هیچ مبلغی به عنوان حق مشاوره (به دفتر مرکزی مؤسسه یا به پایگاه غدیرشناسی یا به استاد مشاور)پرداخت نخواهند کرد.
 12. بسته‌های تشویقی برای شرکت‌کنندگان در دوره‌های آموزشی خمس و زکات:واحد وجوهات شرعیه با انگیزه ترویج دو فریضه اسلامی خمس و زکات و تطهیر اموال غدیرپژوهان و دیگر اعضای مؤسسه، اقدام به تعریف بسته‌های تشویقی در این باره خواهد نمود کهبه افرادی تعلق می‌گیرد که در یکی از دوره‌هایخمس و زکات (دوره عمومی یا تربیت‌مدرس) شرکت نمایند.
 13. معیارهای مورد نظر برای بسته های تشویقی:معیارهایی که در این بسته‌های تشویقی برای شرکت‌کنندگان در دوره‌های آموزشی خمس و زکات مورد لحاظ قرار خواهد گرفت، عبارت است از:
  ۱- شرکت در دوره آموزشیخمس و زکات(حضوری یا آنلاین)                     هر جلسه (۶۰ دقیقه‌ای)۵ امتیاز                                             اساتید و غدیرپژوهان
  ۲- تدریس در دوره عمومی خمس و زکات(حضوری یا آنلاین)                    هر جلسه (۶۰ دقیقه‌ای)۲۰ امتیاز                                            فقط اساتید
  ۳- شرکت در آزمون کتبی پایان دوره                                          ۱۰۰ – ۱۰ امتیاز (باتوجه به نتیجه آزمون)                                      اساتید و غدیرپژوهان
  ۴ – راهنمائی و تشویق دیگران به شرکت کامل در دوره آموزشی          هر نفر در هر دوره۱۰ امتیاز (برای معرف)                              اساتید و غدیرپژوهان
  ۵- ارائه مشاوره خمس و زکات به اعضای مؤسسه توسط اساتید             هر جلسه (۲۰ دقیقه‌ای)۵ امتیاز                                             فقط اساتید           
  ۶- معرفی افراد جدیدبه واحد وجوهات مؤسسه(برای پرداخت) هر فرد جدید۲۰ امتیاز (برای معرف)                                   اساتید و غدیرپژوهان
  ۷- معرفی افراد خمس اولی و زکات اولی(برای پرداخت)                              هر خمس اولی یا زکات اولی۳۰ امتیاز (برای معرف)                                اساتید و غدیرپژوهان
 14. واحد وجوهات شرعیهمؤسسه برای فعالان ویژه خمس و زکاتدر هریک از مواردبالا، امتیاز ویژه در نظر خواهدگرفت.
 15. بسته‌های تشویقی شرکت‌کنندگان در دوره‌های آموزشی خمس و زکات به شرح زیر است(۵ بسته تشویقی) :
  بسته ۱ :به ازای هر ۱۰۰۰ امتیاز                             هزینه اسکان و پذیرائی ۳ روزه برای ۱ نفر در مشهد مقدس یا هریک از مشاهد مشرفه داخل کشور (قم، شیراز)
  بسته ۲ :به ازای هر۲۰۰۰ امتیاز                            یک سفر رایگان زمینی به مشهد مقدس یا هریک از مشاهد مشرفه داخل کشور (قم، شیراز)
  بسته ۳ :به ازای هر ۳۰۰۰ امتیاز                          یک سفر رایگانهوائی به مشهد مقدس یا هریک از مشاهد مشرفه داخل کشور (قم، شیراز)
  بسته ۴ :به ازای هر۴۰۰۰ امتیاز                            یک سفر رایگان زمینی به نجف و کربلا
  بسته ۵ :به ازای هر ۷۰۰۰ امتیاز                           یک سفر رایگان هوائی به نجف و کربلا
  بسته ۶ :به ازای هر ۱۲۰۰۰ امتیاز                          یک سفر رایگان هوائی به مشاهد مشرفه سوریه
 • بسته های تشویقی ، بدون قرعه‌کشی:بسته‌های تشویقی شرکت‌کنندگان در دوره‌های آموزشی خمس و زکات، بدون قرعه‌کشیبوده و به همه شرکت‌کنندگاناهدا خواهدشد.
 • دفترچه محاسبه وجوهات:واحد وجوهات شرعیه برای هریک از پرداخت‌کنندگان خمس و زکات، اقدام به تشکیل دفترچه محاسبهوجوهات می‌نماید.
 • یادآوری سال خمسی:واحد وجوهات شرعیه، حدود ۱ هفته قبل از فرارسیدن سال خمسی هریک از پرداخت‌کنندگان خمس، این تاریخ را به آنان یادآوری می‌نماید.
 • رسید دفاتر مراجع عظام:کلیه مبالغ خمس و زکات اعضای مؤسسه که در اختیار واحد وجوهات شرعیهقرار می‌گیرد، حداکثر تا ۳ روز (کاری) بعد به دفاتر مراجع عظام تقلید تقدیم خواهد شد(وجوهاتهرنفر به مرجع تقلید خودش)وتصویر رسیدهای صادرشده از دفاتر مراجع عظامتا ۲ روز بعد دراختیار پرداخت‌کننده وجوهات قرار می‌گیرد و نسخه اصلی آن تا ۵ روز بعد،از طریق پست برای وی ارسال خواهد شد.
 • منابع مالی اجرای این طرح فرهنگی معرفتی:حق‌التدریس اساتید ، حق مشاوره آنان و نیز هزینه بسته‌های تشویقیمذکور دراین اطلاعیه، از محلنذورات یاوران غدیر و همچنین از محل کمک‌های دفاتر مراجع عظام تقلید (سلمهم‌الله) تأمین می‌شود.
 • دریافت پیشنهادات، پاسخ به سؤالات شرعی:واحد وجوهات‌شرعیه با مدیریت حجت‌الاسلام و المسلمین استادسید احسان غضنفری خوانساری آماده دریافت پیشنهادات و نظرات همه اساتید محترم، غدیرپژوهان بزرگوار و دیگر عزیزان و همچنین پاسخگوئی به سؤالات شرعی شما می‌باشد. همچنین درصورت تمایل به پرداخت وجوهات می‌توانید با ما تماس بگیرید. ما را در این رسالت آموزشی، فرهنگی و دینی یاری فرمائید.

مدیر واحد وجوهات شرعیه:استاد غضنفری خوانساری

پشتیبان واحد وجوهات شرعیه:خانم دکتر کرمی

شماره فضای مجازی:۰۹۰۱۵۵۵۴۰۱۸

شماره تماس:۶۶۹۸۹۷۰۵۰۲۱

سامانه پیامکی:۳۰۰۰۱۹۰۴

دفتر مرکزی مؤسسه غدیرشناسی

ثبت دیدگاه

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.